XXXIII. Izsáki Sárfehér Napok

Szeptember 23-24-én rendeztük meg a XXXIII. Izsáki Sárfehér Napokat.

A pénteki programban a Művelődési Házban Németh Ferenc izsáki festőművész 25. éves festői jubileuma alkalmából rendezett kiállítása, míg a katolikus templomban a szintén most 25 esztendős Városi Vegyeskar ünnepi hangversenye várta az érdeklődőket.

A városi ünnep idén új helyszínen, új programstruktúrával került megrendezésre. A szombati program már reggel 9-kor kezdetét vette a városközponti rendezvényparkban és a környező tematikus (hagyományőrző, szüreti, gyermek) udvarokban. A nagyszínpad előtt fitt-programok, a tematikus udvarokban néptánc, bűvészműsor, bábszínház, valamint kézműves foglalkozások, hajfonás, arcfestés, míg a szüreti udvarban must-és gyümölcskóstoló, terménykiállítás, játékos vetélkedők várták az érdeklődőket.

A szombat délutáni ünnepköszöntő Izsák negyedszázados évfordulóira való emlékezés jegyében zajlott. Ezek: a városi rang visszaszerzésének 25 éves jubileuma, a Strullendorffal kötött testvérvárosi kapcsolat, valamint a Városi Vegyeskar szintén negyedszázados évfordulója.

Dr. Bozóky Imre polgármester köszöntőjében felidézte az Izsáki Sárfehér Napok 86 esztendős történetét, hangsúlyozva, hogy az mindig ünnepnap volt az izsákiak számára. Felsorolta a város életében legjelentősebb fejlesztéseket az elmúlt negyed évszázadból: megépült a városi sportcsarnok, megújításra került a Kossuth tér, elkészült a szennyvízhálózat és a tisztítómű, idősek otthona került kialakításra, megvalósult a város keleti felének csapadékvíz elvezetése, 4,5 milliárd forintos beruházással új korszerű iskola épült, több kilométernyi kül-és belterületi útszakasz újult meg, elkészült az egészségügyi centrum, a piac és a bölcsőde. Bozóky Imre beszédében köszönetet mondott elődinek, K. Szabó József és Mondok József polgármestereknek, akik Izsákért tenni akaró és tudó településvezetők voltak. Szintén köszönetét fejezte ki Lezsák Sándornak a városnak nyújtott sok és hathatós segítségekért, valamint az izsáki származású dr. Feldmann Zsolt államtitkárnak is köszönetét fejezte ki támogatásáért. Bozóky Imre polgármester beszédében arra is emlékeztetett, hogy Izsák és a németországi Strullendorf közötti testvérkapcsolatunk 27 évvel ezelőtt, 1995-ben kezdődött.

A negyedszázados évfordulót azonban 2020-ban, a covidjárvány okán hozott korlátozások miatt nem tudtuk megünnepelni, így most történt az erre való emlékezés. Pénteken délelőtt ennek emlékére német barátaink két szelídgesztenye fát ültettek el a bölcsőde udvarán. A testvérvárosi szerződés aláírása óta minden találkozás alkalmával mélyül a két település közötti barátság – hangsúlyozta Bozóky Imre, majd az évfordulóra emlékeztető emléktárgyat adott át Wolfgang Desel strullendorfi polgármesternek. Bozóky Imre ünnepköszöntőjében továbbá szólt a Városi Vegyeskar jubileumáról is. Utalva arra, hogy 25 esztendeje, éppen az akkori a városavató ünnepségre jött létre a kórus, amely azóta színesíti színvonalas programjaival a város kulturális kínálatát.

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára izsákiként felidézett néhány pillanatot városunk eseményekben és fejlesztésekben gazdag negyed évszázadából. Mint egyebek mellett fogalmazott, a nád és a homok találkozásánál kialakult települést a szorgalmas izsáki gazdák formálták várossá. Azt kívánta, hogy Izsák a jövőben is a térség egyik fontos központjaként funkcionáljon.

Lezsák Sándor, városunk országgyűlési képviselője köszöntőjében méltatta a testvérvárosi kapcsolatban megtestesülő népi diplomáciát. Mint mondta, az, hogy Strullendorfból eljön a testvérváros küldöttsége, tájékozódik és elviszi a város jó hírét, sokkal többet ér, mint bármilyen sajtó vagy média megjelenés. Az elmúlt 25 esztendő egyik jelentős pontjának nevezte Lázár János korábbi kancelláriaminiszter izsáki látogatását, amikor bizonyossá vált, hogy új, korszerű iskolaépületet szükséges létrehozni a városban. Az Országgyűlés alelnöke emlékeztetett: napjainkban a fenyegetettség állapotában élünk, de ki tudunk törni ebből a válságból és esztendők múlva is lesz mit ünnepelnünk. Példaként említette a tanuszodát, amelyet a jövőben meg kell építeni városban. – Izsák továbbra is lendületben marad, melyhez belső és külső összefogás, bizalmi tőke szükséges, ehhez kérem az izsákiak támogatását –zárta gondolatait Lezsák Sándor.

Az ünnepköszöntő keretében kerültek átadásra a városi kitüntető címek.

Izsák Díszpolgára: néhai dr. Zayzon Gábor.

Izsákért Emlékérem kitüntetésben részesültek: Antal Ildikó, dr. Szántó Ágnes, Fertig József és a
strullendorfi Rozi Jünger.

A szombat délutáni és esti nagyszínpadi programban a Sárfehér Néptánc Együttes, a Grapewine táncegyüttes és Wolf Kati koncertje szórakoztatta a nagyszámú érdeklődőt. Mindezeket megelőzően pedig több száz motoros vonult végig a városon a hagyományos izsáki motoros találkozó keretében. A látványos program az ország motorosainak évadzáró programja volt idén is, ahogy az elmúlt évtizedekben már eddig is. A program a Bethlen Gábor Alapkezelő, Városi Civil Alap támogatásával jöhetett létre.